Substancje odżywcze mogą być dostarczane uprawom na różne sposoby. Każda z metod nawożenia ma swoje zalety, a także ograniczenia. Techniki mogą wzajemnie się uzupełniać i wspólnie stanowić kompleksowe wsparcie dla rozwoju roślin. Warto wiedzieć, kiedy i w jaki sposób z nich korzystać, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.
Metoda klasyczna, czyli nawozy doglebowe
Ta forma nawożenia roślin jest najbardziej tradycyjna i najpowszechniej stosowana. Prawidłowe korzystanie z dobrze dobranych produktów zwiększa ilość oraz jakość plonów, a dodatkowo wzmacnia uprawy i zwiększa ich odporność na niekorzystne czynniki. Nawóz do ziemi może także służyć modyfikacji pH gruntu. W zależności od potrzeb roślin podłoże może zostać zakwaszone środkami amonowymi lub odkwaszone produktami wapniowymi.
Nawozy doglebowe są różne. Wyróżnia się przede wszystkim środki jedno- oraz wieloskładnikowe. Wybór pomiędzy nimi zależy od specyfiki podłoża oraz wymagań uprawy. Celem nawożenia jest uzupełnienie składników, które znajdują się w ziemi w zbyt niewielkiej ilości. Dlatego najlepiej jest, gdy wybór nawozu zostanie poprzedzony analizą gleby. W przypadku terenów ubogich w substancje odżywcze wygodnym rozwiązaniem są nawozy doglebowe długodziałające. To granulaty, które stopniowo uwalniają mikroelementy do otoczenia.
Szybka interwencja, czyli nawozy dolistne
Nawożenie dolistne nie zastępuje zabiegów doglebowych, ale jest dla nich cennym uzupełnieniem. Oprysk pozwala na szybkie reagowanie na potrzeby roślin. Preparaty dolistne, takie jak te na stronie https://dlaroslin.pl/13505-Nawozy-dolistne, często zawierają nie tylko podstawowe mieszanki NPK, ale też dodatkowe mikroelementy, na przykład żelazo, cynk czy magnez, które są błyskawicznie wchłaniane przez nadziemne części upraw.
Stosując nawozy dolistne, należy zawsze przestrzegać zaleceń producentów. Nie powinno się podawać zbyt dużych dawek produktów, aby nie doprowadzić do przenawożenia. Oprysk nie może być wykonywany podczas upałów, ponieważ mogłoby to doprowadzić do poparzeń na roślinach. Na efektywność nawożenia duży wpływ mają opady atmosferyczne. Tkanki roślinne potrzebują co najmniej kilkunastu godzin, aby wchłonąć składniki odżywcze. Dlatego przed prognozowanym deszczem lepiej zrezygnować ze stosowania oprysków.
Efektywność i oszczędność, czyli fertygacja
Fertygacja jest nowoczesną metodą, podczas której łączy się proces nawożenia z podlewaniem. Preparaty odżywcze są rozprowadzane po uprawach poprzez system nawadniania. Podaż składników pokarmowych jest więc równomierna i regularna. Stosowane preparaty można w prosty sposób dostosowywać do fazy wzrostu roślin i ich bieżących potrzeb. Nawozy do fertygacji są stosowane przede wszystkim w szklarniach i na dużych plantacjach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z nich także w uprawie amatorskiej.
Metoda ta może być stosowana przez cały okres wegetacji, jeżeli uwzględnimy zmieniające się wymagania roślin i będziemy na nie reagować. Różnego rodzaju nawozy do fertygacji można znaleźć na stronie https://dlaroslin.pl/13508-Nawozy-do-fertygacji.