Jak uniknąć suchobiegu w pompie odśrodkowej?

Praca na suchobiegu często prowadzi do poważnych uszkodzeń pomp odśrodkowych. Jeżeli chcesz uniknąć awarii i kosztownych napraw, koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami ekspertów. W poradniku znajdziesz praktyczne porady, dzięki którym Twoje urządzenie zapewni perfekcyjne działanie przez długie lata.

Czym jest suchobieg?

Suchobieg oznacza pracę urządzenia bez wody. Taka sytuacja dotyczy m.in. pomp odśrodkowych. Do częstych przyczyn jego pojawienia się należy zator bądź wyczerpanie źródła cieczy. W dodatku inwestorzy niekiedy ignorują nieszczelności i popełniają błędy w obsłudze. Mowa tu np. o nieprawidłowej konfiguracji czy uruchamianiu pompy bez jej wcześniejszego zalania.

Suchobieg często występuje, gdy wydajność urządzenia jest niedopasowana do parametrów studni. Taka sytuacja może wywołać poważną awarię, gdyż w wielu przypadkach na reakcję jest za późno. Na szczęście istnieją sposoby, które zabezpieczą pompy odśrodkowe przed suchobiegiem.

Jak zabezpieczyć pompy odśrodkowe przed pracą na suchobiegu?

Jeśli chcesz zabezpieczyć pompę odśrodkową przed suchobiegiem, musisz poznać kilka wskazówek technicznych. Jednak bez obaw – wdrożenie odpowiednich rozwiązań jest proste. Najważniejsze, aby zadbać o prawidłową instalację urządzenia i sięgnąć po odpowiednie akcesoria. Co jeszcze należy zrobić, aby uniknąć suchobiegu?

  • Zwróć uwagę na prawidłowy montaż pompy – najniższy dynamiczny poziom lustra wody powinien znajdować się co najmniej 2 metry wyżej niż króciec tłoczny urządzenia. Zdarza się, że niska wydajność studni nie pozwala na taką instalację. W takim przypadku na rurociągu tłocznym zamontuj zawór, który ograniczy przepływ. 
  • Zainstaluj wyłącznik ciśnieniowy – to urządzenie kontroluje pracę pompy i wyłączy ją, gdy ciśnienie spadnie do określonego poziomu.
  • Zamontuj czujnik poziomu wody – pozwala on na monitorowanie poziomu lustra wody w studni. Odpowiada za wyłączenie pompy, gdy poziom cieczy spadnie do ustalonego limitu.
  • Sięgnij po falownik – urządzenie steruje pracą pompy i zapewnia stałe ciśnienie niezależnie od ilości pobieranej wody. W ten sposób ogranicza ryzyko awarii i przedłuża żywotność sprzętu.


Na stronie https://ogrody24.pl/pompy/pompy-wg-technologii-produkcji/pompy-odsrodkowe znajdziesz wiele solidnie wykonanych pomp odśrodkowych, które przy odpowiednim zabezpieczeniu zapewnią pracę bez ryzyka suchobiegu.

Do czego może doprowadzić suchobieg w pompie?

Pompy odśrodkowe, które pracują na sucho mogą szybko ulec awarii. W takiej sytuacji nie ma czynnika chłodzącego silnik, co prowadzi do zatarcia elementów hydraulicznych. Ponadto może dojść do uszkodzeń jednostki sterującej.

Kolejnym problemem jest przeciążenie będące skutkiem instalacji pompy zbyt blisko dna. W takiej sytuacji muł i piach szybko zasychają, a komponenty pompujące ulegają zużyciu. W dodatku może dojść do przegrzania silnika.

Jeśli szukasz niezawodnych urządzeń, zajrzyj do sklepu Ogrody24.pl. Tutejsi eksperci pomogą Ci wybrać zarówno pompy, jak i dodatkowe akcesoria, które zabezpieczą konstrukcję przed przeciążeniem i suchobiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 9 =